Hi, How Can We Help You?

Testament notarialny, a własnoręczny

Testament notarialny, a własnoręczny

Kodeks cywilny w art. 949 – 951 przewiduje trzy rodzaje testamentów:

  • testament holograficzny, czyli sporządzony własnoręcznie przez spadkodawcę,
  • testament notarialny – sporządzony przez notariusza
    oraz
  • testament alograficzny sporządzony w ten sposób, iż spadkodawca w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.

Wszystkie wymienione wyżej rodzaje testamentów mają tą samą moc prawną.
W przypadku testamentu własnoręcznego dla jego ważności kluczowym jest, aby został sporządzony w całości przez spadkodawcę. Nieważnym będzie testament sporządzony przez inną osobę, a tylko podpisany przez spadkodawcę.

Jeżeli zmarły pozostawił po sobie dwa testamenty pierwszy notarialny oraz drugi sporządzony własnoręcznie, wówczas o ich ważności decydować będzie data sporządzenia (ważny jest ten ostatni), a nie forma.

Ważność testamentu może zostać zakwestionowana na drodze sądowej – w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku. W tym postępowaniu, po wcześniejszym otwarciu i ogłoszeniu testamentu, sąd stwierdza, kto nabył spadek i na jakiej podstawie. Jeśli ważność testamentu nie zostanie skutecznie zakwestionowana, wówczas sąd stwierdza, iż spadek nabywają wskazani w nim spadkodawcy. Jeśli testament zostanie unieważniony, wówczas do dziedziczenia zostaną powołani spadkobiercy ustawowi.